Terapia rodzin

Terapia rodzin to spotkania przeznaczone dla osób, które zauważyły trudności w relacji rodzinnej. Problemy w komunikacji z członkami rodziny, narastające konflikty, frustracja, niemożność zrozumienia emocji drugiej osoby, stopniowe wycofanie się z relacji rodzinnej. Z takimi problemami najczęściej spotykają się rodziny, które zauważają przeszkody w ich wspólnym życiu. Wspólna rozmowa nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Często towarzyszące emocje uniemożliwiają skutecznie porozumienie się. Pomocy można szukać u psychoterapeuty, którego obecność potrafi ustabilizować napiętą sytuację rodzinną i umożliwia spokojną rozmowę. Wspólne wypracowanie rozwiązań może okazać się trudne, ale nigdy nie jest niemożliwe. Zrozumienie emocji członków rodziny, zmierzenie się z ich obawami i żalami może pomóc w poprawie relacji rodzinnych.

Terapia przeznaczona jest również dla rodzin, które zauważyły niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka. Wybuchy złości, nagła agresja, płaczliwość, poczucie dużego lęku, zaburzenia odżywiania czy depresja. Te niepokojące sygnały mogą dotyczyć zarówno dorosłych członków rodziny, jak i dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży. Terapia rodzinna w przypadku dzieci odbywać się może zarówno ze wszystkimi członkami rodziny, jak i indywidualnie z dzieckiem. Ustalenie spotkań indywidualnych dla dzieci może zostać połączone ze spotkaniami z konkretnymi członkami rodziny.

250 ZŁ / SESJA   Umów się

Kiedy udać się do psychoterapeuty na terapię rodzinną?

Terapia dla rodzin jest zalecana, kiedy członkowie rodziny mają trudności ze wzajemną komunikacją. Problemy z porozumieniem się i ciągłe kłótnie to nie jedyne sygnały świadczące, że w rodzinie pojawiają się trudności we wspólnym codziennym życiu. Wycofanie się i unikanie kontaktów to również sygnały, które powinny niepokoić. Niekiedy rozwiązanie konfliktów niesie za sobą tak duży bagaż złych doświadczeń, że ciężko jest uporać się z tym samemu. Terapia dla rodzin pozwala uwolnić swoje emocje, zrozumieć intencję drugiego człowieka, otworzyć się na szczere wyznania i odbudować na nowo relacje rodzinne. Terapia rodzinna może pomóc wypracować pewne schematy, rozwiązać trudności i wnieść zrozumienie oraz spokój do rodzinnej atmosfery życia codziennego.

 

Terapia dla rodzin Krosno

Terapia dla rodzin może odbywać się stacjonarnie w mieście Krosno. Na spotkania należy umówić się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy. Rozmowa terapeutyczna odbywa się z członkami rodziny i psychoterapeutą w zacisznym, prywatnym miejscu, zapewniającym całkowitą dyskrecję. Plan spotkań ustalany jest indywidualnie. 

Terapia dla rodzin Krosno – umów się na wizytę z psychoterapeutą, poszukaj pomocy i wsparcia w rozwiązaniu rodzinnych konfliktów.

 

Terapia dla rodzin Online

Terapia rodzinna może być prowadzona również przez internetową platformę ZOOM. Terapia dla rodzin online pozwala na spotkania z psychoterapeutą bez względu na lokalizację. Problemy, które uniemożliwiają współżycie z członkami rodziny, mogą skutecznie przeszkadzać w codziennym życiu. Znalezienie pomocy w wypracowaniu odpowiednich schematów i poprawie relacji rodzinnej może z powodzeniem być prowadzone również przez Internet.

Od powodzenia terapii online, podobnie jak w przypadku terapii dla rodzin w Krośnie, zależą jedynie chęci członków rodziny. Wspólna rozmowa z psychoterapeutą i osobami uczestniczącymi w terapii rodzinnej pozwoli wypracować rozwiązania i zmierzyć się z konfliktami na neutralnym gruncie. Szczerość i zrozumienie emocji drugiej osoby, zmierzenie się z problemami i odnalezienie wspólnego języka to kluczowe elementy terapii rodzinnej. 

 

Psycholog dziecięcy

Dzieci i ich zachowanie często przysparzają trudności w komunikacji całej rodziny. Pojawienie się niepokojących sygnałów w zachowaniu dziecka powinno być niezwłocznie skonsultowane z psychologiem dziecięcym. Dzieci inaczej odczuwają emocje i inaczej reagują na sytuacje stresowe, konfliktowe czy dla nich niezrozumiałe. Osoby dorosłe z otoczenia zwykle są pierwszymi obserwatorami zmian zachowań dzieci i młodzieży. Dziecko nie zawsze zrozumie, że jego zachowanie może powodować niepokój, dlatego tak ważna jest obserwacja zmian i odpowiednie reagowanie. Psychoterapia dla dzieci i młodzieży to proces, który pomaga zmierzyć się z emocjami i wypracować odpowiednie schematy w zrozumieniu pewnych zachowań.

 

W jakich przypadkach warto udać się do psychologa dziecięcego?

Pierwsze sygnały świadczące o tym, że w otoczeniu lub psychice dzieci dzieje się coś złego, nie zawsze mogą być widoczne na pierwszy rzut oka. Obserwacja dziecka i jego zachowań jest niezwykle ważna. Zazwyczaj pierwszymi osobami, które mogą zauważyć niepokojące znaki są osoby z najbliższego otoczenia. Nie jest to jednak regułą i rodzic lub bliska osoba nie zawsze jest w stanie dostrzec, że u dziecka zaszły pewne zmiany. Osobami, które mogą sugerować, że w życiu dziecka pojawiły się problemy, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić, mogą być również nauczyciele wychowania przedszkolnego lub szkolnego.

 

Z jakimi problemami mierzą się dzieci?

Psycholog dziecięcy Krosno – jeśli zauważyłeś trudności lub zmiany w zachowaniu dziecka i potrzebujesz pomocy, umów się na wizytę.

Psycholog dziecięcy zajmuje się przede wszystkim diagnozą problemu lub zaburzeniami u dzieci. Rozmowy z dziećmi przeprowadzane są z delikatnością, zrozumieniem, otwartością. Zrozumienie problemu, z którym mierzy się dziecko, jest kluczowe do podjęcia dalszych działań. Rozmowa z psychologiem dziecięcym odbywa się w spokojnym, dyskretnym miejscu. W rozmowie mogą uczestniczyć rodzice, jak i najbliżsi z otoczenia pacjenta.

FAQ - Czyli odpowiedzi na często zadawane pytania

1. Czy psycholog i psychoterapeuta to to samo?

Psycholog i psychoterapeuta to nie ten sam zawód, chociaż zakres ich działalności może się niekiedy pokrywać. Psychologiem może zostać osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii. Psycholog może przeprowadzać testy psychologiczne, pracować w dziedzinach takich jak psychologia pracy, sportu, szkolna, społeczna, kliniczna, rozwojowa itd.  Psycholog zajmuje się badaniem i analizowaniem ludzkiego zachowania, myśli, emocji i procesów psychicznych. Psycholog może udzielać porad i konsultacji w różnych dziedzinach takich jak doradztwo zawodowe czy rodzinne.

Psychoterapeuta  to osoba zajmująca  się leczeniem zaburzeń psychicznych, behawioralnych i emocjonalnych. Psychoterapeuta  może również przeprowadzać terapię indywidualną, grupową, rodzinną lub małżeńską. Psychoterapeuta musi ukończyć odpowiednie studia, przejść szkolenie (najlepiej w szkole psychoterapii, która jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne) i uzyskać specjalny certyfikat, przejść praktykę oraz superwizję. 

2. Jak zapisać się na wizytę u psychologa?

Aby zapisać się na wizytę u psychologa, wystarczy skontaktować się telefonicznie 510 200 659. Można również wypełnić specjalny formularz kontaktowy, w którym to należy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz krótką wiadomość.

3. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Pierwsza wizyta u psychologa może być nieco stresująca, ale nie ma powodu do obaw. Pierwsze spotkania przybierają charakter konsultacji, na których psycholog zapoznaje się ze zgłaszanym problemem. Na samym początku spotkania psycholog może się przedstawić, opowiedzieć krótko o swoim doświadczeniu i specjalizacji. Psycholog powinien również omówić na spotkaniu obowiązującą go tajemnicę zawodową i wyjątki odstąpienia od niej. Pierwsza wizyta przeważnie przebiega na zadawaniu różnych pytań dotyczących życia, historii zdrowotnej, aktualnych problemów i trudności, z jakimi boryka się osoba szukająca pomocy specjalisty.

4. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?

Przygotowanie do pierwszej wizyty u psychologa może odbywać się w różny sposób. Przed pierwszym spotkaniem z pewnością warto przemyśleć, z jakimi problemami chcemy zgłosić się do psychologa oraz ustalić swoje cele i oczekiwania. Warto przygotować najważniejsze informacje o stanie zdrowia, historii medycznej czy pytania, które chcielibyśmy zadać psychologowi. Przed pierwszą wizytą warto również przygotować się emocjonalnie, to znaczy, że wskazane jest otwarcie się na rozmowę, szczerość i dzielenie się swoimi myślami oraz uczuciami. Mimo że pierwsza wizyta może być nieco stresująca, to nie ma tak naprawdę żadnego powodu do obaw. Psycholog jest po to, by Cię wysłuchać i udzielić pomocy.

5. Ile trwa wizyta u psychologa?

Wizyta u psychologa zarówno ta pierwsza, jak i kolejne spotkania trwają około 50 minut.

6. Kiedy iść do psychologa?

Na pytanie, kiedy iść do psychologa nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od osoby, wewnętrznych problemów, chęci lub potrzeby wsparcia. Nieradzenie sobie z trudnościami życia codziennego często jest jednym z pierwszych czynników, które wpływają na decyzje o pójściu do psychologa.

7. Jak często odbywają się sesje terapii u psychologa?

Psycholog nie udziela terapii, lecz może na nią skierować. Psycholog może udzielać natomiast konsultacji, których ilość uzależniona jest od wielu czynników. Terapię prowadzi psychoterapeuta.

W Gabinecie Pomocy wsparcia udziela mgr. Barbara Paradysz-Kapica – psycholog oraz psychoterapeuta pracujący w nurcie psychodynamicznym i systemowym.

8. Czy psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa?

Tak, psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Psycholog nie może ujawniać danych osobowych pacjenta bez jego wyraźnej zgody. Psycholog nie może dzielić się informacjami  o stanie zdrowia psychicznego pacjenta, diagnoz, przebiegu spotkań czy rozmów, które są na nich prowadzone. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków. Psycholog może odstąpić od tajemnicy zawodowej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta, lub innych osób w jego otoczeniu. Jeśli psycholog uzna, że pacjent wykazuje niepokojące objawy (grozi samobójstwem lub przemocą wobec innych ludzi), to wówczas psycholog zobowiązany jest poinformować o tym odpowiednie służby. Psycholog może odstąpić od tajemnicy zawodowej również za wyraźną zgodą pacjenta – pacjent musi wówczas wypisać pisemną zgodę na ujawnienie określonych informacji.

9. Czy psycholog powinien informować o obowiązującej tajemnicy zawodowej?

Tak, psycholog powinien  informować na pierwszym spotkaniu o obowiązującej go tajemnicy zawodowej oraz wyjątkach, które pozwalają mu od niej odstąpić (np. w przypadku zgłoszenia przestępstwa czy zagrożenia życia, lub zdrowia pacjenta lub osób w jego otoczeniu).

10. Co powinienem mówić u psychologa?

To, co powinieneś mówić u psychologa,  zależy tak naprawdę od Ciebie, ale powinieneś być szczery i otwarty.  Dzięki temu psycholog będzie mógł lepiej zrozumieć Twoje problemy, emocje i potrzeby.  W trakcie wizyt u psychologa warto przedstawiać wszystkie swoje obawy i problemy oraz poinformować o objawach, które Ci towarzyszą (takich jak np. smutek, lęk, rozdrażnienie). Możesz również przytoczyć konkretne sytuacje, w których odczuwasz dane dolegliwości, lub które sprawiają Ci trudności, smutek, stres, aby psycholog mógł lepiej zrozumieć kontekst Twoich problemów. Nie powinieneś bać się swoich emocji i myśli. Wyrażenie emocji, nawet jeśli są trudne lub bolesne, jest kluczowe, by psycholog mógł zobaczyć, jakie uczucia towarzyszą Twoim doświadczeniom. Nie należy bać się rozmowy. Psycholog jest tam po to, by Ci pomóc.

11. Czy psycholog może wystawiać zwolnienie lekarskie?

Nie, psycholog i psychoterapeuta nie może wystawić zwolnienia lekarskiego. Zwolnienie lekarskie może wystawić tylko uprawniony do tego lekarz.

12. Jakie są korzyści z wizyt u psychologa?

Zastanawiasz się, jakie są korzyści z wizyt u psychologa? Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna, jednak przede wszystkim możesz być pewien, że zyskaasz wsparcie emocjonalne. Wizyty u psychologa pozwolą Ci również lepiej zrozumieć siebie oraz nauczyć się skutecznych metod radzenia sobie z trudnościami.

Najnowsze na blogu