Łączenie się w pary i tworzenie związków to naturalne zjawisko. Poszukiwanie partnera i budowanie relacji, w której dwójka ludzi poszukuje akceptacji, miłości i zrozumienia to jednak nie zawsze bezproblemowa droga. W każdej relacji z czasem może dochodzić do spięć i nieporozumień. W życiu zdarzają się nieraz sytuacje całkowicie nieprzewidywalne, które wpływają na relację dwójki ludzi i nie zawsze jest to wpływ pozytywny. Budowanie intymności i zaufania wymaga czasu, cierpliwości, kompromisów i stałego wysiłku w pielęgnowaniu relacji. Każdy związek przeżywa kryzysy, czy to mniejsze, czy większe. Ważne jest jednak to, by takie pojawiające się niedogodności w relacji zauważyć i wspólnie zastanowić się, nad rozwiązaniem problemu.
Jakie są objawy, że partnerzy się od siebie oddalają?
- Unikanie trudnych rozmów – Trudności w życiu codziennym to normalność. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co może nas spotkać dzisiaj, jutro, za rok, za kilka lat. Niedogodności i problemy mogą rodzić się w najmniej spodziewanych momentach, a czasami rozwijać się latami. Nierozwiązane konflikty natomiast mogą prowadzić do pogorszenia relacji, kłótni i pretensji partnerów do siebie. Komunikacja odgrywa tu kluczową rolę. Unikanie trudnych rozmów przez jednego z partnerów lub przez obie osoby może być powodem oddalania się od siebie, lub objawem, że w związku brakuje zaufania i szczerości.
- Zmniejszenie częstotliwości rozmów – Rozmowa z partnerem to bardzo ważny element budowania zdrowej relacji, opartej na komunikacji i zaufaniu. Zmniejszenie częstotliwości rozmów może być sygnałem, że w relacji dochodzi do stopniowego oddalania się. Każdy przypadek jednak należy badać indywidualnie.
- Brak emocjonalnej bliskości – Zmniejszenie zainteresowania uczuciami i emocjami drugiej osoby, brak czułości, dotyku to jedne z objawów, jakie można zauważyć w zmianach w relacji. Para stopniowa oddalająca się od siebie może zauważyć brak emocjonalnej bliskości, zwłaszcza jeśli była ona wcześniej odczuwalna.
- Nawracające konflikty – Pojawianie się nowych problemów lub takich będących efektem nawracających konfliktów mogą być objawami oddalania się od siebie partnerów. Osoby w związku, które stale napotykają te same trudności, mogą nie chcieć lub nie potrafić porozumieć się ze sobą. Jeśli para zaczyna zauważać, że niegdyś pojawiające się problemy były łatwiejsze do rozwiązania, a obecnie ich nawarstwienie doprowadza do stałego napięcia, niezadowolenia i pretensji, warto zwrócić się do specjalisty o pomoc. Oczywiście to, że kiedyś problemy mogły się wydawać łatwiejsze do rozwiązania, nie zawsze oznacza, że jest to wina któregoś z partnerów. Życie potrafi być zaskakujące, a nawarstwiające się konflikty charakteryzują się tym, że potrafią przytłoczyć nawet najsilniejszych. Ważne jest jednak, by osoby w związku dostrzegły, że istnieje aspekt w ich życiu, który doprowadza do nawracających konfliktów. Rozwiązanie problemu lub chociaż wyjaśnienie sobie nawzajem i wypracowanie pewnych schematów może pomóc uratować relację.
Nie wszystkie objawy mogą być widoczne na pierwszy rzut oka. Podobnie jak nie da się sklasyfikować każdego konfliktu, bo ich złożoność zależna jest w dużej mierze od osób w nim uczestniczących, od ich uczuć, doświadczeń, psychiki. Wiele par latami nie dostrzega niszczących ich związek elementów. Zmierzenie się z problemami też nie zawsze jest proste. Wiele relacji niemogących poradzić sobie samodzielnie decyduje się na terapię.
Na czym polega terapia dla par?
Terapia dla par to rodzaj terapii, w której uczestniczą wspólnie partnerzy, którzy zauważyli problemy lub narastające konflikty w swoim związku. Terapia zazwyczaj przybiera formę wspólnych spotkań, choć mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy na sesje partnerzy są wywoływani indywidualnie (zazwyczaj w celu poznania problemu z obu perspektyw bez obaw o potencjalne niezadowolenie lub niezrozumienie ze strony partnera). Terapia dla par ma na celu rozpoznanie źródła konfliktu, poznanie czynników, które do niego doprowadziły lub doprowadzają. Konfrontacja dwójki osób będących w związku daje im możliwość wytłumaczenia swoich obaw, uczuć, żali na neutralnym gruncie.
Terapia dla par Krosno – skorzystaj z pomocy doświadczonego psychoterapeuty.